Krav Maga

Bojové umění Krav Maga je určena pro sebeobranu. Název Krav Maga doslovně znamená boj z blízka. Podstatná část školení zahrnuje schopnost zvládat stresové situace, a to jak fyzicky, tak psychicky. Cílem je neutralizovat nepřítele na základě instinktů, kdy nezáleží na specifické technice. Na rozdíl od jiných bojových umění nemá Krav Maga žádná pravidla (limity). Je povolen útok na jakoukoliv část těla (oči, slabiny…). Z tohoto důvodu se Krav Maga neúčastní soutěží a nemůže být zastoupena na olympijských hrách.

Tento druh sebeobrany nemá původního zakladatele. Vyvíjela se v průběhu let, kdy každý instruktor přidával změny na základě svých znalostí a zkušeností.

 

Co zahrnuje školení Krav Maga?

  • Jak zabránit, uniknout a vyhnout se střetům.
  • Jak správně padat, aby se snížilo riziko poranění v důsledku pádu na zem.
  • Jak se bránit a útočit za pomoci rukou, nohou a hlavy.
  • Jak používat předměty denní potřeby pro sebeobranu a boj.
  • Jak se bránit proti neozbrojeným útokům, jako jsou kopy, údery, letícím předmětům a úchopům těla a oblečení.
  • Jak se bránit proti útokům zahrnující nože, další ostré předměty, tyče a další tupé předměty.
  • Jak se bránit proti hrozbám střelných zbraní (s krátkou i dlouhou hlavní).
  • Jak se bránit, pokud jste na zemi.
  • Jak se zachovat proti více útočníkům.
  • Jak bránit lidi kolem sebe (například partnerku).

 

Pojďme se podívat do historie, jak se tento druh sebeobrany vyvíjel. Kořeny moderní Krav Magy se vytvářeli v Izraeli, s potřebou sebeobrany Židů. Židé v Izraeli žili vždy v početném množství, v zemi zvané Palestina. Národ Židů byl v 1. a 2. století třikrát poražen Římany. Nicméně až kolem roku 1880 se mohla většina Židů vrátit. Židé, kteří se vraceli do své vlasti, byli povětšinou filozofové, umělci a profesoři, kteří nebyli zvyklí živit se rukami, natož bojovat. Ostatní obyvatelé těchto zemí, mezi které patřili beduíni, Arabové a muslimové považovali Židy za slabé a bezmocné. Označovali je výrazem „Walid el mita“ – děti smrti. Židovská krev byla považovaná za levnou. Židé žili ve vlastních čtvrtích a často si najímali pro vlastní ochranu Araby. Židé, kteří se vraceli z celého světa do své rodné vlasti, shledali nastalou situaci za šokující, nesnesitelnou a nepřijatelnou. Arabové a Turci se snažili tento nárůst zastavit za pomoci násilí. S útoky přišla ze strany Židů sebeobrana, a tak započaly kořeny moderní Krav Magy.

V roce 1903 byla vytvořena unie Maccabi, která učila Židy tělesné kondici a síle. Chtěli ukončit éru „Walid el mita“, a to i za použití střelných zbraní. V roce 1907 byla zřízena skupina nazývaná „HaShomer“ – stráž, která měla chránit židovské osady. V roce 1919 založil Ze’ev Jabotinsky skupinu zvanou „Hagana“ – obranu, za účelem chránit židy proti rostoucímu arabskému násilí. Různí instruktoři postupně rozvíjeli sebeobranu Kapap a nyní Krav Magu. Rok 1941 se stává klíčovým bodem ve vývoji Izraelské sebeobrany. Mezi hlavní instruktory patřili Maishel Horowitz, Menaše Harel, Gershon Kofler a Jiscchak Schtibel.

Další známá židovská skupina na obranu vznikla v roce 1930 také v tehdejším Československu. Vytvořil ji Emrich (Imi) Lichtenfeld, expert na box a zápas spolu s ostatními. Byl značně ovlivněn svým otcem Shmuelem, který byl detektivem a instruktorem pro místní policii. Shmuel Lichtenfeld byl známý, jako tvrdý důstojník s velkým počtem zatčení násilných zločinců. Mladý Imi vyrůstal v tvrdé oblasti, kde se musel umět vypořádat s fašistickými násilníky a antisemitisty. Na ulici se naučil rozlišovat mezi sportovní technikou a skutečnou sebeobranou. Když se Evropa v roce 1942 stala pro Židy neobyvatelnou, Imi emigroval do Izraele. Nakonec se zapojil do skupiny „Hagana“, aby se podílel na ochraně svého lidu. Stal se instruktorem Kapap a trénoval Palmach a Palyam. V roce 1948, kdy se Izrael stala státem, se všechny bojové složky spojily a vytvořily IDF.

Krav Maga obsahuje techniky judo, jiu jitsu, karate, západního boxu a prvky zápasu. Se vznikem Izraelského státu byla Krav Maga přijata jako oficiální bojový styl Izraelských obranných sil a policie.

V roce 1964 Imi Lichtenfeld odešel z IDF a založil soukromou školu Krav Magy. Jako první nabízel výuku Krav Maga civilnímu obyvatelstvu.

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.