Pepřové spreje

Už jste se někdy zakously do pálivé čili papričky? V tom případě dobře víte, jak je obtížné zbavit se ostré chuti. Ona pálivá bolest může být až nesnesitelná, bez ohledu na to, jaké množství vody vypijete, palčivost se prostě nedá zastavit. A nyní si představte tuto palčivou bolest po celém obličeji, v očích, nosu a krku. Přesně toto dokáží pepřové spreje. Jejich historie spadá do roku 1973, kdy byly pepřové spreje používány v čínském trestním řízení jako způsob, jak utlumit násilné nebo agresivní jednání. Již tehdy se rovněž používali pro klasické odrazení útočníka.

 

Pepřový sprej je vyroben z extraktu čili papriček a plní se do aerosolové nádoby tak, aby byl sprej možno snadno a rychle použít. Vzhledem k tomu, že je pepřový sprej malých rozměrů, vejde se tak do každé kabelky a je snadno použitelný, stal se oblíbenou variantou při osobní ochraně. Pokud útočníkovi stříknete pepřový sprej do očí, ucítí silné pálení na kůži, v očích, ústech, hrdlu a na plicích. Účinek je okamžitý a ohromující, takže by Vám měl zaručit dostatek času na útěk před útočníkem.

 

Velice důležitým faktorem při použití pepřového spreje je ten, že nezanechává žádné trvalé následky. Při použití je bolest velmi intenzivní, ale po několika hodinách by jeho účinky měly zcela odeznít. Proto je pepřový sprej oproti například paralyzérům bezpečnější variantou sebeobrany (paralyzéry mohou v určitých případech vést k trvalým zdravotním potížím až ke smrti). Jsou ale pepřové spreje opravdu neškodné? Jak přesně tělo reaguje na zásah pepřovým sprejem a existuje způsob, jak na zásah sprejem reagovat? A pokud je pepřový sprej inzerován jako zdraví neškodlivý, tak proč se na toto téma stále tolik diskutuje?

 

Co je pepřový sprej a jak ho použít

Účinná látka použitá v pepřovém spreji, je kapsaicin (OC), přírodní olej vyskytující se v mnoha druzích pálivých paprik (jako jsou čili papričky a jiné druhy). Kapsaicin způsobuje onen palčivý pocit při jedení pálivých paprik. Je bez chuti, barvy či zápachu, ale pouze jeden miligram čistého kapsaicinu má takovou sílu, že může způsobit puchýře na kůži.

Pepřový sprej se obvykle uvolňuje z aerosolové nádobky, kde se OC smíchá s roztokem na olejové nebo vodní bázi. Aby bylo možné obsah vystříknout, celá nádoba je pod vysokým tlakem. Nádoba s aerosolem umožňuje stříkat na větší vzdálenost a s větším rozptylem než u jiných typů. Existují tři základní typy pepřových sprejů:

 

Stream – Úzký proud pepřového spreje. Vyznačuje se vysokým dosahem a konkrétním cílením. Může být však obtížné trefit cíl.
Mist – Mlžný opar jemné kapaliny, který zasáhne větší plochu a tím usnadňuje zasáhnout cíl.
Fog – Je podobný předchozímu typu, ale má ještě o něco širší rozsah.

Většina pepřových sprejů je přibližně 11 centimetrů vysokých a 4 centimetry širokých, s tlačítkem pro uvolnění obsahu a bezpečnostní pojistkou. Provedení je malé, aby bylo možné pepřový sprej nosit v kapse či kabelce. Použít lze od 1 do 60 výstřiků.

Na trhu najdete také pepřové spreje, které mají vzhled rtěnky, avšak jeho účinky jsou přesto ohromující.

 

Účinky pepřového spreje

Kapsaicin obsažený v čili papričkách reaguje s nervovým zakončením ve sliznici Vašeho těla, která jsou citlivá na teplo a chlad. To vysvětluje, proč při kousnutí do pálivé papriky máte pocit, že Vaše ústa hoří.

Míra palčivosti papriček se určuje v jednotkách tepla Scoville (SHU). Celková úroveň palčivosti je přímo úměrná obsahu kapsaicinu. Typické pepřové spreje mají mezi 500 000 až 5 000 000 SHU. Pro srovnání papričky jalapeño mají přibližně 8 000 SHU a habanero 360 000 SHU.

Účinky pepřového spreje se liší v závislosti na použitém množství, síle pepřového spreje a na zasaženém místě. Pokud je přesně zasažena tvář, mohou být účinky intenzivní a trvat poměrně dlouho.

Pokud se pepřový sprej stříká přímo do obličeje, účinek by se měl dostavit okamžitě – pálení v očích, ústech, nosu, možná dokonce v krku a na kůži. Pokud se zasažený nesnaží zbavit účinků pepřového spreje (umýt zasažené místo vodou/mýdlovou vodou), může tento pocit trvat 45 – 60 minut. Jeho oči budou podrážděné a pravděpodobně oteklé, což způsobí dočasné oslepnutí, které může trvat 15 – 30 minut. Obtíže s dýcháním mohou trvat 3 – 15 minut.

 

Potencionálně negativní účinky pepřového spreje

Pepřový sprej je biologicky odbouratelný (nezanechává stopy na oblečení). Pocit pálení obvykle zcela zmizí během 4 – 6 hodin. Většina lidí, kteří byli zasaženi pepřovým sprejem, nemají dlouhodobé zdravotní problémy.

V některých případech však mohou nastat závažné komplikace. Například pokud je člověk alergický na některou ze složek v pepřovém spreji, má astma nebo vážné srdeční problémy, pak mohou být účinky pepřového spreje závažné a v některých případech mohou vést až ke smrti. Dokonce bylo po zásahu pepřovým sprejem evidováno množství úmrtí. Ačkoli použití pepřového spreje nebylo nikdy identifikováno jako jediná příčina úmrtí v těchto případech, několikrát bylo uvedeno jako přispívající faktor.

 

Ošetření po zásahu pepřovým sprejem

Co dělat, když jste zasaženi pepřovým sprejem? Jak jsme si již říkali, pepřový sprej obsahuje olej a olej se těžko smyje pouze vodou (je to téměř nemožné). Je to tím, že voda se skládá z polárních molekul a mazivo naopak z nepolárních molekul. Molekuly jsou přitahovány pouze stejným typem, nikoliv opačným.

Opláchnutí vodou může poskytnout okamžitou úlevu, avšak neodstraní olej nebo neposkytne trvalou úlevu. Pokud jste zasaženi pepřovým sprejem, existuje několik věcí, které můžete udělat:

 

Nedotýkejte se zasažené oblasti rukami. Pepřový sprej je na olejové bázi a rukami jej snadno můžete šířit na další části.
Rychle mrkejte očima. Může to přispět k vyčištění částí pepřového spreje z očí.
Umyjte zasaženou kůži čistícím roztokem z vody a mýdla. Následně opláchněte čistou vodou.
K opláchnutí citlivých částí, jako jsou například oči, použijte dětské mýdlo a následně opět opláchněte čistou vodou.

Zdravotní pracovníci jsou většinou vybaveni formou ubrousků, které jsou určeny k léčení účinků pepřového spreje. Pokud se chystáte pořídit si pepřový sprej, je dobré si zároveň koupit ubrousky, které jsou navrženy k vyčištění kůže při zasažení pepřovým sprejem. Tyto ubrousky mohou být v případě nehody neocenitelným pomocníkem.

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.